Čo potrebujete vedieť

Deti na herničkách čakajú aj aktivity ako natieranie rohlíka, krájanie rôznej zeleniny a ovocia a tu nájdete  zhrnutie ohľadom pravidiel, ktoré im pomôžu sa zorientovať pri týchto aktivitách. 
 

Natieranie

 1. Ponúkneme dieťatku zásterku (na natieranie, krájanie a šúpanie používame levanduľové zásterky) a ukážeme mu ako sa zásterka oblieka. Obliekanie zásterky vám predvedieme na hodine.
 2. Dieťa si zoberie prestieranie, vyberie si mieto pri stole a položí presieranie na stôl (pre ostatné deti je to signál, že miesto je obsadené). Signálom je vždy prestieranie a nie zásterka, nakoľko niektoré deti zásterku nepoužívajú.
 3. Dieťa si vyberie tanierik a položí si ho vedľa dosky, kde sa rohlík natiera.
 4. Vyberie si rohlík z košíka, položí na dosku a rohlík si natrie maslom. Pravidlo je jeden rohlík + 1 kocka masla. Rohlík si položí na tanierik a odnesie si ho k stolu. Položí na prestieranie, kde je predkreslený tvar tanierika. Pravidlo je jeden rohlík na tanierik. Deti v tomto veku potrebujú veľa spájať činnosť s pohybom a nevedia odhadnúť množstvo, ktoré dokážu zjesť. Pokiaľ má dieťa záujem, vráti sa aj s tanierikom späť k servírovaciemu stolíku a natrie si ďalší rohlík (prestieranie ostáva stále na stole, takže ostatné deti vedia, že miesto je ešte stále obsadené).
 5. Pokiaľ má dieťatko záujem, môže sa opäť vrátiť k servírovaciemu stolíku a naliať si čaj alebo vodu. Pohár si potom odnesie k stolu a položí na prestieranie, kde je predkreslený pohárik. Dávame pozor, aby dieťa nikdy neprenášalo naraz tanierik aj s pohárikom. Ideálne je dieťatku predviesť ako tanierik a pohárik uchopiť a preniesť. Tanierik alebo pohárik dieťa uchopí vždy oboma rukami naraz, oprie si tanierik alebo pohárik o bruško a lakte prisunie k telu. V prípade potreby môžeme ukázať priamo na hodine.
 6. Keď dieťatko skončilo s jedením, odnesie si riad k umývaciemu stolíku a odloží ho dole na poličku na modrú tácku. Zase by dieťatko malo odniesť najskôr tanierik a potom pohárik a nenosiť ich naraz. Potom sa dieťatko vráti k stolíku, odnesie si prestieranie a odloží ho na miesto. Tým pádom ostatné deti vedia, že miesto je voľné a môže si tam zobrať prestieranie niekto ďalší.
 7. Dieťatko si vyzlečie levanduľovú zásterku.
 8. Pokiaľ má dieťatko záujem, môže si svoj riad aj poumývať. Na umývanie slúži modrá zásterka.
 9. V prvom lavóriku sa riad umýva (je tam kvapka saponátu), v druhom oplachuje. Umytý riad sa odkladá na tácku vedľa umývacieho stolíka. Dieťatko si zoberie malú utierku, riad poutiera a položí na stolík. Mokrú utierku potom vyvesí na sušiak.img_3299
Farebné rozdelenie zásteriek:
Modrá – umývanie riadu
Ružová – leštenie zrkadla
Žltá – leštenie dreva
Sivá – leštenie kovu

Levanduľová – natieranie, krájanie, šúpanie ovocia a zeleniny

Pár organizačných náležitostí, aby sme si herničky v čo najväčšej miere spríjemnili 🙂 Chcela by som Vás poprosiť, aby ste si dôkladne prečitali nasledujúce body a snažili sa ich spolu s deťmi rešpektovať a dodržiavať.

 • Prosím dávajte pozor, aby deti pomôcky neničili, nestúpali po nich, používali ich šetrne a pracovali vždy len s jednou pomôckou. 
 • Všetci hovoríme potichu a čo najmenej.
 • Správame sa kľudne a ohľaduplne voči druhým.
 • Dieťa si vyberá s čím a ako dlho chce pracovať.
 • Rodič dieťa sprevádza, pomáha mu osvojiť si základné pravidlá, ale nezasahuje mu do práce, len ak ho dieťa vyzve na spoluprácu.  
 • Deti učíme pracovať samostatne, na vlastnom pracovnom mieste a rešpektujeme pracovné miesta ostatných.
 • Po skončení práce pomôcku uložíme do pôvodného stavu a učíme to aj deti. V prípade, že sa niečo vysypalo, rozlialo rozbilo, tak požiadajte o pomoc lektorku.
 • Neberieme súčasti materiálu, ani sa nedotýkame rozloženého materiálu alebo pomôcky, s ktorými pracuje iné dieťa.
 • Ak si dieťa nevyberie žiadnu aktivitu, je to v poriadku. Nechajte ho pozorovať iné deti.
 • Ak s pomôckou, ktorú si dieťa vybralo nevieme pracovať, požiadame o pomoc lektorku.
 • Venujte sa len svojmu dieťaťu/deťom, ak je potrebné upozorniť na nevhodné správanie iných detí, tak upozornite potichu rodičov.
 • Ak pozorujete únavu dieťaťa alebo seba, ukončite prácu a oddýchnite si.
 • Prídťe včas a doprajte svojmu dieťatku možnosť aklimatizácie.
 • Ak máte individuálne otázky alebo chcete niečo konzultovať, tak ideálne po skončení herničiek.
 • Prineste si prosím prezúvky (pre seba aj pre dieťa) + náhradné oblečenie pre dieťa, nakoľko sa bude pracovať aj s vodou, poprípade s farbami.
 • Ak je dieťa choré, prosím nenoste ho na herničky, radšej využite možnosť náhradnej hodiny. To isté platí aj o chorých súrodencoch, prosím nenoste ich so sebou ak sú chorí.

 

Ďakujeme za pochopenie a dúfame, že si herničky v čo najväčšej miere užijeme 🙂
tím Monte s Evi

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

osemnásť − 9 =